Povodom 14. novembra, Svjetskog dana dijabetesa danas je u organizaciji Udruženja djece i mladih oboljelih od šećerne bolesti u Zeničko-dobojskom kantonu u sali Skupštine ZDK organizovan dvosatni program nazvan “Kafa sa poslanicima: Epidemija dijabetesa– Lista ortopedskih pomagala”.
-Cilj našeg Udruženja je sistemsko poboljšanje statusa, budućnosti i zdravlja naše djece, te u skladu s tim djelujemo sarađujući sa stručnjacima iz oblasti endokrinologije, zagovaranjem kod donosilaca odluka i podizanjem svjesnosti cjelokupne javnosti o prisustvu ovog problema u našoj zajednici. Na ovaj dan i ovaj način, članovima zakonodavne i izvršne vlasti uz pomoć ljekara odjela Interne medicine – Endokrinologija KBZ željeli smo približiti problematiku uvođenja novih tehnologija na Listu ortopedskih pomagala u Zeničko-dobojskom kantonu – izjavio je Siniša Lukić, član Udruženja, roditelj djeteta oboljelog od dijabetesa.
Prisutni članovi Udruženja, koje u svojoj evidenciji ima oko 130 oboljelih, u svojim obraćanjima istakli su kako od nadležnih očekuju da pomagala kao što su inzulinska pumpa i senzor za kontinuirano mjerenje glukoze u krvi (CGMS sistemi) budu, bez dobne diskriminacije od 26 godina, dostupni svim oboljelim od Dijabetesa tip 1.
Naime, u ZDK pravo na senzore i pumpice imaju osobe koje se školuju do 26 godine. Ukoliko se ne školuju ili imaju više od 26 godina nemaju pravo na ova pomagala i bilo koji vid pomoći. Iz Udruženja su kazali kako žele da se u ZDK uvede praksa iz Kantona Sarajevo gdje sve osobe oboljele od dijabetesa tip 1 imaju pravo na ova pomagala, bez obzira kojoj kategoriji pripadali.
“Ukoliko se dijete ne školuje nema pravo na ova pomagala. To je diskriminacija naše djece. Mi želimo da se za sve dijabetičare tip 1 ukine dobna granica kao što je u Kantonu Sarajevo gdje su već dvije godine ta ograničenja ukinuta. Zašto da se naša djeca sele u Sarajevo kad uz malo volje ta prava mogu biti dostupna i ovdje”, istakla je Edita Šišić, član upravnog odbora Udruženja djece i mladih oboljelih od dijabetesa tip1.
“Ja imam 19 godina i kad završim fakultet sa 26 godina neću imati pravo na senzore i pumpice. Mi se zalažemo da svi imaju pravo na ova pomagala”, istakla je Hana Đuherić, jedna od članica ovog Udruženja.
– Neke inicijative su podnesene ali nisu dovoljno konkretne i apelujem na sve prisutne da učinimo napore i dođemo do konkretnih i tačnih podataka kako bi znali koliko novca treba kako bi sve osobe oboljele od Dijabetesa tipa 1 u našem kantonu imale ista prava. Siguran sam da su ovaj sastav Vlade i zastupnici u Skupštini Zeničko – dobojskog kantona spremni riješiti ovaj problem sa kojim se suočava sve veći broj djece i njihovih roditelja – u svome obraćanju rekao je između ostalog Adnan Šabani, ministar za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline Zeničko – dobojskog kantona.
U okviru obilježavanja Svjetskog dana dijabetesa, u zgradi institucija Zeničko – dobojskog kantona postavljen je info pult gdje je organizovano mjerenje šećera u krvi i krvnog tlaka.