Home » Skupština ZDK podržala nacrt izmjena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju
Zenica

Skupština ZDK podržala nacrt izmjena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju

Premijer Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) Nezir Pivić zahvalio se zastupnicima aktuelne većine u Skupštini ovog kantona, koji su podržali Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju.

– Zastupnici su nedvojbeno podržali namjeru Vlade da uvede red i finansijsku kontrolu na Univerzitetu u Zenici, onako kako se to radi u zapadnim zemljama, ne zadirući ni na koji način u akademske slobode – rekao je premijer Pivić.

Iako je prvobitan prijedlog Vlade bio da se ovaj zakon razmatra po skraćenoj proceduri, Vlada se na kraju ipak odlučila za formu nacrta, tako da će biti provedena javna rasprava. Premijer Pivić ističe da je Vlada ovim pokazala da je iskrena u namjeri da stvori temelje za svjetliju budućnost Univerziteta u Zenici.

– Pokazali smo jednu širinu da damo još jednom priliku svima da učestvuju u javnoj raspravi. U skupštinskoj raspravi smo čuli primjedbe koje smo ranije prihvatili i mislim da će biti jednostavan i lagan posao kad govorimo o javnoj raspravi – rekao je premijer ZDK.

Ponovio je da je cilj izmjena Zakona o visokom obrazovanju uvođenje finansijske kontrole te da je prilikom formiranja ove vlade najavio da će u fokusu rada biti uvođenje reda u finansijskom poslovanju javnih institucija, ali i veće odgovornosti.

– Protiv izmjena zakona se bune upravo oni kojima smeta finansijska disciplina i koji godinama pokazuju bahatost i rastrošnost sa javnim sredstvima, što potvrđuju i tri neusvojena izvještaja o finansijskom poslovanju od strane Skupštine ZDK-a, a izvjesno je i da četvrti uzastopni izvještaj neće biti usvojen jer se ukazuje na brojne nepravilnosti u finansijskom poslovanju. Osim toga, želimo onemogućiti dalje gomilanje funkcija, jer je ovo godinama privilegija uskog kruga ljudi na UNZE – rekao je premijer Pivić.

Ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Mirza Mušija odbacio je navode da se ovim izmjenama zadire u akademske slobode, ugrožava autonomija Univerziteta u Zenici te krši Okvirni zakon o visokom obrazovanju BiH, rekavši da je upravo iz toga razloga odlučeno da zakon ide u redovnu proceduru.

– Da se ostavi nekih 15-ak dana da svako može iznijeti svoj stav i da svako može odgovoriti po principu pravednosti i zato što se opterećuju i optužuju. Mi ćemo iznijeti svoje stavove i razloge zbog čega se ovo radi, a Univerzitet, odnosno svekolika javnost imat će priliku da kažu svoje stavove pa da onda i obrazlože ove teške kvalifikacije. Ja se nadam da će poslije ovoga mnogi stidjeti – kazao je ministar Mušija.