U zimskom periodu nebrojeno puta građani naše zemlje udisali su nezdrav do opasan zrak. Sarajevo je često na vrhu najzagađenijih, a iza su zbog industrijskih postrojenja, ali i velikog broja kućnih ložišta Zenica, Visoko i Kakanj. Vlada Zeničko-dobojskog kantona donijela je niz mjera među kojima je i Plan interventnih mjera u slučajevima prekomjernih zagađenja. Da li će to ostati mrtvo slovo na papiru?
Od umjereno zagađen do nezdrav – tako se gotovo cijele zime ocjenjivao kvalitet zraka na području Zenice. Iako su postrojenja za koja se tvrdilo da najviše zagađuju zatvorena, stanje se samo donekle popravilo. A neke ključne mjerne stanice u blizini fabričkih dimnjaka nisu u funkciji.
SAMIR LEMEŠ, Eko Forum Zenica
“Tako da smo mi u proteklih 15 dana imali uslove da se proglase epizode uzbune zato što su koncentracije prašine i sumpor dioksida bile daleko iznad dozvoljenih granica, međutim niko ne proglašava epizode, ne provodi mjere.”
Slična je situacija i u Kaknju, te u Visokom.
MAKSUMA TOPALOVIĆ, UG “Alternative” Kakanj
“Zagađenje zraka u Federaciji BiH u ukupnom procentu 72 posto je u Zeničko-dobojskom kantonu. Termoelektrana Ćatići Kakanj je godinama među 10 najvećih evropskih zagađivača.”
Za pomenutu termoelektranu potpisan je ugovor za odsumporavanje bloka 7. Ostaju još kućna ložišta kojih je mnogo. Zeničko-dobojski kanton počeo je projekat izrade registra kućnih ložišta. Donesen je niz mjera među kojima je i Plan interventnih mjera u slučajevima prekomjernih zagađenja. Novine su i u štabu za njegovo provođenje.
SAMIR LEMEŠ, Eko Forum Zenica
“Privredni subjekti koji su zagađivači treba da dostave svoje planove šta da se radi u tim epizodama, da li je to zamjena goriva, smanjenje proizvodnje, bilo koja druga mjera. Novina u kantonalnom planu je takođe besplatan javni prevoz i čak provođenje onlajn nastave u epizodama uzbune.”
ALAUDIN BRKIĆ, direktor Instituta “Kemal Kapetanović” u Zenici
“Ovaj registar će pokazati koji su to sve oblici kojim se građani snabdijevaju kada je riječ o grijnim sezonama, kolika je to emisija i zagađenost i da se stvore pretpostavke da bi se u narednom periodu emisija Co2 i drugih štetnih gasova smanjila.”
Međutim, obavezu da lokalne zajednice prema kantonalnom propisu izrade vlastite planove, odnosno usklade ih, izvršili su tek Visoko i Kakanj, ali ne i Zenica.
MIRZA FAZLIĆ, šef Službe za privredu, urbanizam i zaštitu okoliša Kakanj
“Mi smo krenuli sa projektom sufinansiranja utopljavanja i nabavki toplotnih pumpi i peći na ekološki prihvatljiva goriva. Ukupno je 55 korisnika ostvarilo podsticaj i izvršilo zamjenu svih kotlova na ugalj čvrsto gorivo ekološki prihvatljivo zagrijavanje.”
Posljedice lošeg zraka, poznate su i nesagledive. Svake godine, u našoj zemlji više od tri hiljade ljudi prerano umre, upravo od zagađenog zraka. Uprkos tome, o ovom se razmišlja samo kada zagađenje bude očigledno i kada se na dimnjacima vidi sve ono što završi u našim plućima.
Izvor: BHRT/Elma Šut Karalić (H.S.)