Izmjene Zakona o visokom obrazovanju koje je predložila Vlada Zeničko-dobojskog kantona i po hitnom postupku uputila u skupštinsku proceduru izazvale su buru reakcija na Univerzitetu u Zenici. Izmjenama se Vlada miješa u autonomiju ustanove, tvrde iz Univerziteta. Vlada odgovora: želimo uvesti red u finansijsko poslovanje. U cijeloj priči došlo je i do podjela u univerzitetskom Sindikatu.
Prema predloženim izmjenama Zakona o visokom obrazovanju Zeničko-dobojskog kantona, propisuje se niz postupaka i pravila od izbora u akademsko zvanje, definisanja radnopravnog statusa uposlenika Zeničkog univerziteta do ingerencija Senata i Upravnog odbora. Kantonalni premijer Nezir Pivić (SDA) navodi da je razlog ponajviše uvođenje reda u trošenje finansijskih sredstava na toj ustanovi.
“On tretira pitanje pojačane finansijske kontrole, jer smo imali na Univerzitetu u Zenici tri izvještaja koja nisu usvojena u Skupštini. Imamo ozbiljne primjedbe prema posljednjem izvještaju Upravnog odbora o utrošku sredstava”, navodi Pivić.
Jedna od izmjena sada će obavezivati Senat da na prijedlog Upravnog odbora razriješi dužnosti rektora u slučaju da prethodno ne bude usvojen godišnji finansijski izvještaj. Ako to Senat, pak, ne učini u roku od 15 dana, to će moći uraditi i Upravni odbor. Aktuelni rektor Univerziteta u Zenici Jusuf Duraković iznosi niz primjedbi. Kaže da niti rektor niti Senat nisu konsultovani te da su najavljene izmjene u suprotnosti s okvirnim zakonom.
“Rektora imenuje Senat putem javnog konkursa. Pozivati se na obrazloženje, ne piše se razrješenje, ne postoji u pravnoj praksi da jedan organ imenuje, a da ga drugi razrješava”, dodaje Duraković.
Za rektora Durakovića, između ostalog, sporan je i propis koji definiše stjecanje akademskog zvanja. Tvrdi da je ugrožena akademska sloboda i institucionalna neovisnost Univerziteta.
“U Upravnom odboru većinu čine predstavnici osnivača, četiri člana, i oni odlučuju o izboru nekoga u redovnog profesora i glasa se sa 13 ruku na Senatu kao većina, a ovdje četiri čovjeka odlučuju”, objašnjava Duraković.
S druge strane, Mirza Mušija, ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK-a (SDA), kategorično odbija navode rektora da je akademska sloboda narušena te navodi da su određene nesuglasice ispravljene kroz amandmane koje je usvojila Vlada.
“Nema govora o ugrožavanju akademskih sloboda, ali itekako ima govora o upravljanju finansijama, kontroli finansija. Ne vidim razlog da se iko po toj osnovi plaši nečega ako je sve uredu i ako se finansijski posluje uredno. Nema razloga za brigu”, poručuje Mušija.
Ova tema podijelila je i sindikat Univerziteta. S jedne strane predsjednik Ajdin Huseinspahić kaže da Sindikat nije upoznat sa zakonskim izmjenama te da ne pružaju podršku, dok s druge strane članovi Sindikata, dajući podršku navedenim izmjenama, oštro kritikuju predsjednika.
“Vlast flagrantno krši svoju obavezu da s nama stupi u konkakt. Preko radnika i radničkih prava pokušava se podrivati autonomija Univerziteta i to je ono što im ne odgovara. Ne mogu, kao na drugim ustanovama i javnim preduzećima, vršiti utjecaje”, kaže Huseinspahić.
“Predsjednik Huseinspahić otvoreno zastupa uske i parcijalne interese menadžmenta UNZE, pa je zbog toga nagrađen pozicijom člana Upravnog odbora Univerziteta u Zenici iz reda zaposlenih, što je najdirektniji sukob interesa. Na Univerzitetu se krše ne samo radnička, nego i elementarna ljudska prava, unosi se strah, provodi se neviđeni mobing i diskriminacija u kojoj najbolje profitiraju poslušnici menadžmenta”, navedeno je, između ostalog, u saopćenju Sindikalne organizacije UNZE.
Konačni rasplet situacije bit će poznat nakon rasprave, a potom i glasanja u Skupštini koja je već danas.
federalna.ba