Home » Predstava „Tražeći Esmira“ donosi glas mladih o Srebrenici- Sutra premijera u Zenici
Kultura

Predstava „Tražeći Esmira“ donosi glas mladih o Srebrenici- Sutra premijera u Zenici

Predstava „Tražeći Esmira“ autora i reditelja Nicka Teunissena, nastala u koprodukciji Bosanskog narodnog pozorišta Zenica i Kulturno-sportskog centra Kakanj, premijerno će biti izvedena 3. jula u 20:00 sati na velikoj sceni BNP-a, dok je druga izvedba zakazana za 4. juli u 19:30 u KSC-u Kakanj. Ova umjetnička produkcija realizirana je u povodu obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, a donosi priču koja seže duboko u kolektivnu traumu, ali i u snagu pamćenja i otpora zaboravu.

Riječ je o dramatizaciji istoimenog romana koji je nastao na osnovu svjedočanstava preživjelih iz Srebrenice, a Esmir Mujčić, stvarni dječak ubijen u julu 1995. godine, postaje simbol kroz koji se progovara o hiljadama sličnih sudbina. Mladi glumci iz Zenice i Kaknja na sceni oživljavaju sjećanja na njega, ali i na čitavu jednu generaciju čije su živote prekinuli rat i genocid. U predstavi igraju Maida Oruč, Džena Hasanica, Osman Efendić, Nedim Kasumović, Albin Ćesko, Lamija Đokić, Nejra Begovac i Amna Fejzović. Iako predstavu izvode mladi, ona nije „predstava za mlade“ – to je predstava za sve. Za svakoga ko želi da razumije šta znači izgubiti, a zatim odlučiti da pamti.

Nick Teunissen, koji je imao 13 godina kada se dogodio genocid, kazao je da su ga slike iz Srebrenice koje je kao dječak gledao na televiziji ostavile zbunjenim i bez pravih odgovora. Tek godinama kasnije, kroz susrete s ljudima iz Bosne i vlastito istraživanje, počeo je shvatati razmjere zločina i dubinu bola. Predstava je, kako kaže, njegov mali lični doprinos sjećanju na 8.732 ubijene osobe – ali i borba protiv dehumanizacije koja se ne tiče samo prošlosti. U svom rediteljskom pristupu Teunissen je odlučio da priči priđe iz ugla omladine – i to ne samo one iz rata, nego i današnje – jer, kako kaže, mladi ljudi su ključni u nošenju s naslijeđenim traumama.

Dramatizaciju je uradio Armin Behrem, koji ističe da predstava ne pokušava rekonstruisati prošlost, već stvara prostor u kojem nova generacija kroz tišine, praznine i neispričane priče pokušava da shvati ono što joj nije direktno pripadalo, ali joj se tiho prenosi. Predstava se stalno kreće između dokumenta i fikcije, između onoga što jeste bilo i onoga što je ostalo neizgovoreno.

Za glumce, iskustvo rada na ovoj predstavi bilo je emocionalno duboko i teško. „Suočiti se sa stvarnim pričama djece iz Srebrenice koje su imale naše godine – to nas je promijenilo“, kazao je Nedim Kasumović. Amna Fejzović je dodala da im je bila čast što su imali priliku da prenesu te priče i da Srebrenica ne ostane zauvijek definisana samo kroz smrt i tragediju, nego i kroz život koji je postojao prije svega toga. „Drago mi je što sada pričamo njihovu priču“, kazala je.

Direktor BNP-a Zenica Miroljub Mijatović podsjetio je da ova predstava zatvara 75. pozorišnu sezonu u kojoj je izvedeno 211 programskih sadržaja, od čega osam premijera i 53 gostovanja. Istakao je kako je saradnja s JU KSC Kakanj višegodišnja i plodonosna, a da je predstava „Tražeći Esmira“ dokaz da mladi, ako im se da prostor i povjerenje, mogu biti nosioci najtežih i najvažnijih tema. Direktor KSC-a Kakanj Dženan Ajdinović podsjetio je da Dramski studio u Kaknju djeluje već 20 godina, a ova generacija je, kako je rekao, možda i najzrelija dosad. Istakao je da je rad na predstavi od početka bio prožet snažnim emocijama i da vjeruje kako će ova predstava živjeti dugo – jer je važna.

Premijera u Zenici bit će dodatno obilježena izložbom „Mrtvare“, koja će biti otvorena istog dana u 18:00 sati u BNP-u, u saradnji s Galerijom „Preporod“, Memorijalnim centrom Srebrenica i Medžlisom Islamske zajednice Zenica.

„Tražeći Esmira“ je više od predstave. To je iskopani glas iz šutnje, umjetnički prostor u kojem nova generacija ne pokušava samo da razumije prošlost – već da je ponese sa sobom, odgovorno, hrabro i s poštovanjem.

Više u videoprilogu kolega sa FTV: