Prije nekoliko dana u Zenici je maloljetnik hicem iz vazdušne puške teško ranio brata, također, maloljetnika. Slučaj je uznemirio javnost i akuelizirao pitanje – otkuda uopće oružje u rukama maloljetnika. Jesu li preventivne mjere usmjerene na otklanjanje uzroka ili se o prevenciji govori tek kada problem eskalira?
U zeničkom naselju Lokvine prošle sedmice povrijeđen je 14-ogodišnji dječak, kada ga je vazdušnom puškom nehotice ranio mlađi brat. Stanje dječaka kojem su konstatovane teške tjelesne povrede je stabilno, a istraga je u toku.
SAMIR VALENTIĆ, glasnogovornik MUP-a ZDK
Odmah po prijavi navedenog događaja u ulici Josipa Dakića u Zenici izašli su policijski službenici iz Policijske stanice centar i policijski istražitelji policije, te je tom prilikom utvrđeno da su povrede djetetu nanesene od strane brata rođenog 2013.godine. O događaju je obaviješten dežurni Tužilac, a vazdušna puška je oduzeta.
Građani Zenice ne kriju zabrinutost – poručuju da je najveća odgovornost na roditeljima. Stručnjaci ističu da roditelji i škola I društvo u cjelini – svi imaju svoju ulogu u odgoju i zaštiti djece. Zato je važan rad svih na prevenciji neprihvatljivog ponašanja djece.
ANELA HASANAGIĆ, psihologinja
Svi preventivni programi koji se rade su uvijek usmjereni prema više skupina. Dakle, targetirana skupina nikada nisu samo jedni, nikada nisu samo roditelji. Roditelji treba da snose svoj dio odgovornosti za onno što su trebali da kažem da urade kući, škole su isto tako odgovorne, sistem kompletan je odgovoran
Osim pitanja odgovornosti za konkretan ali i slične događaje, javnost pod tepih ne bi smjela gurati ni pitanje: zašto i kako oružje i dalje dospijeva u ruke djece.