Home » Centar za djecu i odrasle osobe sa posebnim potrebama ZDK obilježava deset godina institucionalnog rada
Zenica

Centar za djecu i odrasle osobe sa posebnim potrebama ZDK obilježava deset godina institucionalnog rada

Javna ustanova Centar za djecu i odrasle osobe s posebnim potrebama ZDK proslavio je desetu godinu instituciolanog rada i djelovanja.

Tim povodom organizovali su press konferenciju na kojoj je predstavljeno sve ono što je urađeno u proteklih deset godina, kao i program obilježavanja desetogodišnjice kroz sadržaje koji su planirani za narednih mjesec dana.

Ustanova trenutno broji oko 60 uposlenika koji kroz dnevne centre u pet lokalnih zajednica, te uz ranu intervenciju i Stručna tijela uslužuju oko 400 korisnika na području ZDK.

Na press konferenciji su se obratili premijer Zeničko-dobojskog kantona, Nezir Pivić, resorni ministar Antonio Šimunović, direktor Ustanove Ernad Metaj, aktuelni zamjenik predsjedavajućeg Skupštine ZDK i bivši član Udruženja iz kojeg je proizašla ova javna ustanova Goran Bulajić, roditelj jednog od korisnika Mladen Ivešić iz Žepča te uposlenik i predsjednik sindikata Nedim Patković.

 

Premijer Nezir Pivić je najavio kako će u budžetu tog kantona za narednu godinu osigurati dodatna sredstva za rad te ustanove, te kako bi i u Gradu Zenica počeo s radom dnevni centar i tako osigurali bolju uslugu korisnicima usluga iz Zenice i olakšali život roditeljima te djece.

Resorni ministar rada i socijalne politike Antonio Šimunović (HDS) podsjetio je kako ga je, prije 10-ak mjeseci, kada je preuzeo resor u Vladi ZDK, dočekala duga lista čekanja za ocjenu.

– Na listi je bilo oko 200 djece, koja su čekala na samu procjenu i to je bio alarm i meni apsolutni prioritet da se krene u rješavanje tog problema. To su najugroženiji slojevi društva i veoma je bitno da smo detektirali problem, koji uspješno rješavamo. Formirali smo tri tima za stručno procjenu djece i mislim da smo napravili dobar posao – kazao je Šimunović.

Centar je, podsjetio je, prije 10-ak godina, odlukom Skupštine ZDK, kao javna ustanova prerastao iz Udruženja građana “Humanost” Zenica, koje je uz pomoć Vlade Njemačke do tada otvorilo nekoliko centara za rad s ovom djecom.

Aktuelni potpredsjednik Skupštine ZDK Goran Bulajić (DF), koji je upravo radom u tom udruženju, zajedno s Georgom Schielom iz Njemačke, koji je bio idejni tvorac formiranja dnevnih centara na području tog kantona, istakao je kako u početku nisu mogli zamisliti da će ovaj centar izrasti u tako respektabilnu ustanovu.

“Upravo ta tranzicija je dokaz kako se neke stvari mogu provesti u djelo, ako se, bit ću malo i patetičan, vjeruje u to iz dubine duše. Mi smo zbilja vjerovali, Georg i ja i ostali ljudi u udruženju, da ga možemo prenijeti u realnost. Samim time što smo mi tu i što imamo volju, a novac postoji, tamo, negdje u Njemačkoj” kazao je Bulajić, koji je naglasio kako se bilo teško povući iz takvog projekta te da je odluka Skupštine ZDK bila važna da se rad ustanove sa donatorskih prebaci na sredstva iz budžeta Vlade ZDK-a.

Djeca i odrasli su postali vidljivi, a stručan kadar iz tog udruženja dobili su priliku da se iskaže u svom poslu u radu s ovom, marginaliziranom kategorijom društva.

“Ovo je mjesto gdje se mogu dokazati i pokazati. Povećanje sredstava, što su naglasiili ministar i premijer, nužnost je da bi se taj kadar osjetio zadovoljnim. Neću reći da bi više radili, jer oni sigurno rade najviše što mogu, ali da bi se osjetili prihvaćenijim u toj radnoj zajednici. U suprotnom, izgubit ćemo ih, otići će na druga radna mjesta, koja su bolje plaćena” dodao je Bulajić.

Istakao je da vjeruje kako su i ostala udruženja svjesna da se moraju uključiti “pod jednu kapu”, odnosno da neće prestati s radom zbog nedostatka novca.

Žepčak Mladen Ivešić, koji je roditelj djeteta s posebnim potrebama koje koristi usluge Dnevnog centra u Žepču, izrazio je zadovoljstvo što se imaju priliku obratiti za pomoć u radu sa svojom djecom.

“Krešimir je dijete s malo težim oblikom downovog sindroma. Naravno da je ogromna razlika kada dijete možete odvesti u ustanovu pa da ostane, četiri, pet, sedam sati… To je roditeljima izuzetno olakšavajuća okolnost, zbog nekih svojig obaveza. Zbog slobode. Ako dobijete pet sati slobodno, da nemate pritisak, da znate da je dijete na sigurnom, to je ogromna potpora” kazao je Ivešić.

Naša zemlja, kaže, još nije dostigla nivo zapadnih zemalja te da poznaje nekoliko porodica koje su zbog te podrške iselili.

“Koliko god je zahtjevno, toliko je to, s druge strane i lijepo biti roditelj takve djece. U životu je ljubav slabost, najveća – svi znamo da je to tako. Uvijek je lijepo biti roditelj” poručio je Ivešić.

Amela Hrustić, majka jednog od korisnika usluga ove ustanove, rekla je da je Centar svijetli primjer rada sa djecom sa posebnim potrebama te se založila za uvođenje dodatnih usluga i termina za rad sa djecom.

Direktor ove ustanove Ernad Metaj, koji je prije šest mjeseci preuzeo dužnost, istakao je kako je JU Centar za djecu i odrasle s posebnim potrebama ZDK-a referentna ustanova za sve druge kantone kako treba da se brine o ovoj populaciji. Podsjetio je kako su ZDK i Hercegovačko-neretvanski kanton, zahvaljujući UNICEF-u, postali dio pilot-projekta novog pristupa ocjene sposobnosti djece.

“To je pristup koji ne tretira šta dijete ne može, nego šta dijete može i, kao takav, treba da bude podrška djetetu, ali i porodici, da pronađe alate u zajednici koja mu može biti podrška u odrastanju” kazao je Metaj.

Metaj je najavio kako će, u septembru i oktobru, 10. godišnjicu ustanove obilježiti raznim programima, među kojima će biti humanitarni koncert za prikupljanje sredstava za kupovinu novih kombi vozila za besplatan prijevoz djece do centara, zatim humanitarna utakmica na Stadionu “Bilino polje” u Zenici na kojoj bi trebale da učestvuju bh. zvijezde zajedno sa djecom iz Centra, organizacijom međunarodne konferencije o radu dnevnih centara…

Cilj je, napominje, promocija inkluzije te da se učini vidljivom ova ustanova i njeni korisnici. Podršku u organizaciji koncerta pružit će im Televizija “Hayat”.