Home » Autonomija UNZE predmet višemjesečnih rasprava vlasti ZDK-a i Senata
Zenica

Autonomija UNZE predmet višemjesečnih rasprava vlasti ZDK-a i Senata

Višemjesečna trakavica i sukobi rektora i Senata Univerziteta u Zenici s jedne, te Vlade Zeničko-dobojskog kantona i Upravnog odbora te ustanove s druge strane ne jenjava.

Nakon što je Upravni odbor Zeničkog univerziteta početkom mjeseca donio odluku o smjeni rektora Jusufa Durakovića zbog, kako su naveli, finansijskih propusta i kršenja zakonskih obaveza, Senat kao najviše akademsko tijelo odbio je provesti tu odluku i imenovati vršioca dužnosti. Iz Senata kako tada tako i sada tvrde da su im ugrožene akademske slobode i da kao najviše akademsko tijelo rade u otežanim okolnostima.

“Razlog za takve otežane okolnosti jesu pritisci koji su prije nekoliko mjeseci bili latentni indirektni, a u posljednjih nekoliko sedmica i direktni pritisci na članove Senata”, kaže prof. dr. Muharem Adilović, zamjenik predsjedavajućeg Senata i dekan Islamskog pedagoškog fakulteta UNZE.

Članovi Senata osporavaju odluke Upravnog odbora, prvenstveno jer smatraju da je kantonalni zakon o visokom obrazovanju u koliziji s okvirnim zakonom i jer, kako kažu, nije u punom sastavu donosio odluke. Razlog tome navode da su tri člana iz akademske zajednice, među kojima je i aktuelni dekan Pravnog fakulteta, podnijeli ostavke.

“Sastav Upravnog odbora Univerziteta u Zenici, kakav je trenutno uspostavljen, favorizira predstavnike osnivača. Time se dovodi u pitanje stvarna i funkcionalna autonomija Univerziteta. Pokušaj da se rektor smijeni političkom odlukom i mimo zakonom propisanim procedura predstavlja opasan presedan”, upozorava prof. dr. Enis Omerović, dekan Pravnog fakulteta UNZE.

Zbog cjelokupne situacije i neslaganja između Univerziteta i Upravnog odbora i osnivača Vlade ZDK-a pod znakom pitanja su i isplate plaća uposlenicima. Kako do toga ne bi došlo iz Vlade su ranije pozvali Senat da imenuje vršioca dužnosti rektora, što su iz Senata također odbili.

“Oni kažu: Plate će vam biti puštene kad imenujete vršioca dužnosti. Šihtna lista je poslana 5. juna, potpisana je od strane ovlaštene osobe iz sudskog registra: ‘Lice ovlašteno za zastupanje subjekta – Duraković Jusuf, rektor’”, naveo je prof. dr. Ilhan Bušatlić, prorektor za finansije i razvoj UNZE.

Sa druge strane, predsjednik Upravnog odbora Suvad Isaković, koji je ujedno i profesor na ovom univerzitetu, u pisanom odgovoru navodi da je Univerzitet u svojevrsnoj blokadi od, kako kaže, bivšeg rektora i nekolicine članova Senata koji grčevito brane nezakonit rad rektora i Senata:

“Nažalost, već dugi period svjedoci smo grubog kršenja zakona od strane onih koji bi trebali da predstavljaju perjanicu pravde i poštivanja zakona, a sve zbog ličnih interesa, krijući se pod plaštom akademskih sloboda i takozvanih političkih pritisaka. Zaključno sa 2. 6. 2025. godine, Univerzitet u Zenici, nema rektora i to što se ime bivšeg rektora nalazi još u registru suda kao ovlašteno lice je zbog toga što Senat odbija da imenuje vršioca dužnosti.”

Cjelokupna situacija na Zeničkom univerzitetu izazvala je podjele unutar akademske zajednice, te su odluke Vlade i resornog ministarstva te Upravnog odbora s jedne strane, a s druge rektora Durakovića i Senata postale predmet sudskih odlučivanja. Očigledno je da će tu praksu i nastaviti jer je Senat još u septembru prošle godine izabrao Jusufa Durakovića za rektora u još jednom mandatu koji bi trebao obnašati od sredine narednog mjeseca.

federalna.ba