VIDEO: Željezara Zenica ostala bez prihoda od carinskog terminala – sumnjanju u motive, ugrožena egzistencija 40 radnika- Osam godina je prošlo od proglašenja stečaja Željezare Zenica a radnici se još bore da ostvare pravo na penzionisanje. Pored subvencija Vlade Federacije za uvezivanje staža, izdvajali su sredstva od najma brojnih objekata, a među njima i carinskog terminala. Finansijski udarac stigao je nedavno iz Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine dodjelom terminala drugom zakupcu. Iz Uprave navode da je razlog stečajni status Željezare i stanje objekata dok iz Željezare izražavaju sumnju u ove navode.
Dugogodišnji prihod Željezare Zenica u stečaju od najamnine prostora za potrebe carinskog terminala, u Zenici iz kojeg su se izmirivale obaveze prema 40-ak radnika, sada je postao upitan, a samim time upitna je i egzistencija radnika.
“Uprava za indirektno oporezivanje raspisala je javni poziv na kojem je prošla firma iz Visokog koja nema svog prostora nego je zakupila prostor od određenih osoba”, navodi Avdija Halilović, predsjednik Sindikata radnika Željezara Zenica u stečaju.
Iako je godinama terminal bio u ovim Željezarinim objektima, problem je nastao jer u novembru 2024. godine UIO BiH odlučuje da pokrene novu proceduru izbora zakupca, oslanjajući se na nalaze interne kontrole i analize svih terminala u državi.
“U konkretnom slučaju kontrolni tim je izvršio analizu postojećeg ugovornog odnosa sa držaocem carinskog terminala gdje je smještena Carinska ispostava Zenica, te je predložio razmatranje činjenice pravnog statusa držaoca carinskog terminala ŽELJEZARA „ZENICA” d.o.o. Zenica – u stečaju, koja otvara pitanje neizvjeznosti budućeg trajanja obligacionog odnosa. Pored toga, u prethodnom periodu javljali su se problemi u funkcionisanju ovog carinskog terminala, poput nestanaka napajanja električnom energijom, a napominjemo da je spomenuti obveznik i dužnik po osnovu indirektnih i direktnih poreza.”
Iz Željezare Zenica navode da su, prema ranijim dogovorima, bili spremni izvršiti rekonstrukciju postojećih objekta kako bi mogli nastaviti saradnju te da pravni status preduzeća koje je u stečaju nije mogao biti eliminatorni uslov na javnom pozivu.
“U oglasu se činjenica stečaja za bilo kojeg subjekta ne spominje kao otežavajuća. Da je to bio uslov – da društvo u stečaju ne može učestvovati u oglasu – tim bi se završilo. Međutim, ovo baca sumnju na nezakonitost samog procesa”, objašnjava Jasmin Hadžirašidović, stečajni upravnik Željezare Zenica u stečaju.
Predsjednik Sindikata metalaca ZDK-a Kenan Mujkanović smatra da je to jedna nelogična odluka: “Možda je i politički motivisana. Vrijeme će pokazati ko stoji iza ovoga. Željezara je u proteklom periodu, na zahtjev uprave, imala velike investicije u održavanje zgrade u kojoj se nalazi carinski terminal”.
Ono što, prema odluci Uprave za indirektno oporezivanje, nije više mogla obavljati Željezara Zenica u stečaju, može jedna privatna kompanija iz Visokog. Objekat novog terminala, zanimljivo, nalazi se u poslovnoj zoni koja formalno pripada porodici gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića. Za radnike ovakva prvostepena odluka je veliko razočarenje i najavljuju pravnu bitku.
“Mi ćemo iskoristiti sve pravne mogućnosti, ide tužba, idu sudske procedure, stoga ja pozivam Vladu Federacije, premijera i ministra da se uključe – ne možemo mi to sami iznijeti”, poručuje Halilović.
Na odluku o izboru novog držaoca terminala Carinske ispostave Zenica Željezara je uputila žalbu, pa je radnicima, čija je neizvjesnost o pitanju opstanka na radnim mjestima, ali i uvezivanja radnog staža, ostala samo nada da neće izgubiti jedan od glavnih prihoda.