VIDEO+FOTO: Studenti Softverskog inženjerstva predstavili svoje projekte na Politehničkom fakultetu Zenica- U amfiteatru Politehničkog fakulteta Univerziteta u Zenici danas je održana javna prezentacija rezultata studentskih projekata realizovanih u okviru studijskog programa Softversko inženjerstvo.
Ovaj događaj okupio je studente, profesore, srednjoškolce i goste zainteresirane za inovacije i praktičnu primjenu znanja iz oblasti tehnologije i inženjerstva.
Na prezentaciji su predstavljeni projekti:
- Parking sistem – Džejlan Solić i Ajdin Fazlihodžić. Ovaj sistem omogućava efikasno praćenje dostupnosti parking mjesta uz pomoć senzora i aplikacije koja korisnicima pruža informacije u realnom vremenu.
- Solarni panel sa senzorom i okretanjem – Anes Kubat i Inas Karahmet. Projekat predstavlja pametni solarni panel koji pomoću senzora prati kretanje sunca i automatski se okreće kako bi maksimalno iskoristio solarnu energiju.
- Autić na daljinski – Naida Burkić, Amna Bećak i Eldar Deronja. Ovaj model automobila može se kontrolisati putem aplikacije i daljinskog upravljanja, a njegov dizajn omogućava lako prilagođavanje različitim vrstama terena.
- Robotska ruka – Emir Đelibašić, Ramo Kozlić i Kemal Beganović. Robotska ruka, koja se kontroliše pomoću mikrokontrolera, može izvršavati različite zadatke preciznog hvatanja i manipulacije objektima.
Dekan Politehničkog fakulteta, prof. dr. Samir Lemeš, istakao je važnost ovakvih događaja za razvoj praktičnih kompetencija studenata, naglasivši da su ovakvi projekti odličan pokazatelj spoja teorijskog znanja i primjene u stvarnom svijetu, kao i da im je ova prezentacija poslužila kao promocija kako fakulteta, tako i odsjeka Softversko inženjerstvo.
“Softverska industrija se suočila s ozbiljnim problemom a to je pojava alata vještačke inteligencije koji su zaprijetili s nestankom radnih mjesta. To je čak imalo efekta na način studiranja i način učenja softverskih inžinjera i iz tog razloga danas smo organizovali prezentaciju studentskih projekata koji pokazuju da ne može vještačka inteligencija sve sama da uradi da oni moraju imati praktične vještine i praktična znanja. Danas smo doveli i srednjoškolce da im pokažemo šta se radi na studiju Softverskog inženjerstva i šta da očekuju, te da ih zainteresujemo za ovaj studij” istakao je Lemeš.
Dekan Lemeš je istakao da je uočljiv pad interesovanja za studiranje generalno za sve fakulteta, a da žele da na ovaj način privuku studente u neka zanimanja budućnosti.
“Pokušavamo na ovakve načine da potaknemo i zainteresujemo mlade da se upišu na fakultet, da se prijave za upis. Ove godine imamo jednu novinu umjesto prijemnog ispita iz matemetike koji je do sada bio, provjere znanja, imat ćemo provjeru mentalne sposobnosti, neku vrstu IQ testa na osnovu kojeg ćemo onda rangirati kandidate” naveo je dekan Politehničkog fakulteta, Samir Lemeš.
Studenti su kroz svoje projekte demonstrirali visok nivo kreativnosti i tehničke izvedbe. Kako navode, studenti su ponudili tehnološka rješenja koja se mogu koristiti u svakodnevnom životu i koja su efektivna da imaju svoju praktičnu primjenu.
Student prve godine Softverskog inženjerstva, Inas Karahmet, istakao je da je važno da postoji primjena ovakvih projekata u praksi.
“Konkretno danas mi smo radili na primjeni projekta. To bi bila neke projektne faze nekih većih projekata u manjem obliku. Mi smo to uradili jer nas ovo zanima, uključujući programiranje i mehanički dio ovog projekta” istakao je Karahmet.
“Naš tim radi na projektu autića kojim se može upravljati pomoću daljinskog upravljanja i napravili smo aplikaciju za tu potrebu” istakla je Naida Burkić, koja je navela da planira u budućnosti raditi na više ovakvih projekata.
Ovaj događaj pokazao je da mladi inženjeri posjeduju znanja i vještine neophodne za budući profesionalni razvoj, te da kroz praktične projekte mogu doprinositi inovacijama u oblasti softverskog inženjerstva. Politehnički fakultet nastavlja s podsticanjem i podrškom studentskim istraživanjima, čime se osigurava kvalitetno obrazovanje i priprema studenata za izazove savremenog tržišta rada.
Politehnički fakultet Zenica trenutno ima oko 700 studenata na prvom i drugom ciklusu studija. Kako navode, jedna od najvećih prepreka za razvoj ovog fakulteta i njegovih studijskih programa je nedostatak kapaciteta i mjesta s obzirom da fakultet nema svoju zgradu/objekat.