U petak 22. 11. 2024. godine u organizaciji Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici i Evropskog udruženja studenata prava Zenica uspješno je realizovana panel diskusija povodom Međunarodnog dana studenata, pod nazivom,,Studenti kao pokretači promjena“.
U prisustvu brojnih zvanica uključujući akademsko osoblje, studente, predstavnike međunarodnih organizacija, vladinih i nevladinih organizacija, te drugih gostiju panel diskusija je otvorena sa ciljem podizanja svijesti o značaju uloge studenata u društvenim promjenama, ali i njihovoj ulozi u oblikovanju budućnosti.
Dekanesa Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici, prof. dr. Larisa Velić istakla je da: „Univerzitet u Zenici, a naročito Pravni fakultet daje priliku studentima za slobodu misli i usavršavanja. Pravni fakultet je izričito ponosan na činjenicu da su studenti ovog fakulteta preuzeli inicijativu da rade na poboljšanju studentskog standarda. Studenti su kroz historiju imali značajnu ulogu i uvijek su bili bitan dio mehanizma koji uvodi promjene i unapređuje društvo.
Studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici, Bakir Brkić i Vildana Huseinspahić predstavili su rezultate istraživanja studentskog standarda u Zenici, koje je realiovano u periodu oktobar-novembar 2024. godine. Istraživanje koje je obuhvatilo različite aspekte života studenata uključujući: finansijski položaj, izazove i razloge odlaska iz BiH, glavna interesovanja, prilike za lični i profesionalni razvoj, stipendije i iznos stipendija, zadovoljstvo studentskim standardom, te mnogobrojne druge izazove sa kojima se studenti susreću. Cilj istraživanja je bio stvaranje objektivnog uvida iz perspektive studenata na faktore koji utiču na njihovo visoko obrazovanje.
Istraživanje je pokazalo da 56,6% studenata nisu korisnici nekog od programa stipendiranja, dok su prilike za obavljanja studentskog posla ili studentske prakse najveće interesovanje studenata. Imajući u vidu osjetljivost podataka, anonimnom anketom istraživači su došli do saznanja da čak 66.9% studenata ima mjesečna primanja manja od 300 BAM, dok većina stipendista ne prima stipendiju u većem iznosu od 1000 BAM u ukupnom iznosu na godišnjem nivou. Finansijski uslovi znatno otežavaju život studenata, te dovode do zabrinjavajućeg podatka da 38.2% studenata planira napustiti Bosnu i Hercegovinu nakon završetka studija. Istraživači su ukazali i na pozitivne aspekte, izutetno velika motivacija studenata za daljnje obrazovanje istaknuta kroz podatak da 86% ispitanika pokazuje interes za dodatne programe i edukacije namijenjene studentima. Značajan broj studenata, njih 93,4% ostali bi u domovini, te bi dalje doprinosili razvoju države uz poboljšanje životnih i obrazovnih prilika. Imajući u vidu da je prema podacima popisa stanovništva iz 2013. godine Zenica grada sa najvećim postotkom mladih ljudi potrebno je inicirati i donijeti konkretne mjere za poboljšanje kvaliteta studentskog standarda, u vidu povećanja finansijske pomoći studentima, razvijanje dodatnih programa edukacije koji odgovaraju stvarnim potrebama studenata kako bi povećali interesovanje mladih za visokim obrazovanjem, bili su neki od ključnih zaključaka istraživača.
Panel diskusija koja je uslijedila nakon predstavljanja rezultata istraživanja sa ciljem donošenja konkretnih prijedloga za poboljšanje statusa studenata u Zenici na kojoj su učestvovali: Larisa Gadžun, predsjednica Unije studenata Univerziteta u Zenici, Imran Pašalić, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, Mirza Muminović, predsjednik Unija studenata Univerziteta u Bihaću, Bakir Brkić, student Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici (ELSA Zenica), Vildana Huseinspahić, studentica Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici (ELSA Zenica), predsjednici Asocijacija studenata organizacionih jedinica Univerziteta u Zenici koji su ujedno i članovi Upravnog odbora Unije studenata u Zenici. Panelisti su u okviru svog iskustva i dosadašnjih realizovanih inicijativa pružili informacije o dosadašnjim uspjesima, ali i izazovima sa kojima su se studenti susretali u Bosni i Hercegovini. Imajući u vidu različitosti sredine i konteksta u kojim djeluju studentske organizacije, panelisti su zaključili da su problemi sa kojima se susreću studenti u BiH, uz manje razlike jednaki, iz tog razloga doneseni su jasni zaključci konferencije koji će poslužiti kao ozvaničenje suradnje i platforma po kojoj će se djelovati sa ciljem poboljšanja studentskog standarda u Zenici i BiH.
STUDENTI KAO POKRETAČI PROMJENA – ZAKLJUČCI
1. Formira se radna grupa na period od godinu dana od 22. 11. 2024. koju će činiti studenti Univerziteta u Zenici, uključujući istraživače i upravni odbor Unije studenata UNZE sa mogućnošću otvorenog pristupa svima koji svojim angažmanom mogu doprinijeti realizaciji inicijativa.
2. Radna grupa će uputiti jasne inicijative, a najkasnije u periodu do januara 2025. godine prema nadležnim institucijama i donosiocima odluka sa ciljem stvaranja programa finansijske i druge podrške prema stvarnim potrebama studenata i studentskih organizacija, uključujući pitanje besplatnog javnog prevoza za studente u gradu.
3. Radna grupa će zajedno sa relevantnim stručnjacima osmisliti i kreirati dodatne programa shodno navedenim glavnim interesovanjima studenata, uključujući mogućnosti obavljanja studentskog posla kroz partnerstvo sa javnim i privatnim sektorom.
4. Radna grupa se složila da se razmotri mogućnost osposobljavanja socijalnog preduzetništva u okviru Unije studenata Univerziteta u Zenici, koje bi moglo omogućiti stabilno finansijsko poslovanje Unije, putem čega bi se kreirali novi programi za studente.
5. Potrebno je kroz zakonsku regulativu osigurati stabilno i dugoročno finansiranje Unije studenata Univerziteta u Zenici kao ključnog predstavničkog tijela koje zastupa studentske interese. Donošenjem zakona o studentskom organizovanju biti će moguće obezbijediti značajna sredstva za efikasno funkcioniranje Unije studenata UNZE, kao i realizaciju projekata, edukacija i studentskih događaja, što direktno doprinosi boljem standardu i kvalitetnijem obrazovanju za studente.