Home » Pobjeda nogometaša Čelika u derbiju protiv ekipe Simm Bau iz Kosove nakon preokreta
Sport

Stadion: „Bilino polje” u Zenici; Početak u 17 sati; Gledalaca oko 1.000 (Na južnoj tribini oko 100 najvatrenijih  Čelikovih navijača, popularnih Robijaša). Vrijeme: sunčano (+ 24*C). Glavni sudija Mario Pejić (Grude), pomoćnici: pomoćnici A1 Josip Begić (Posušje), A2 Muris Mehinović (Lukavac), 4.sudija Suad Nurić (Gračanica), delegat Eldin Hodžić (Tuzla), posmatrač suđenja Silvio Bubalo (Mostar).

Uokviru  25. kola Prve lige Federacije BiH, sezona 2023/2024, u Zenici na stadionu “Bilino polje“ igrali su domaći NK Čelik i ekipa BFK Simm Bau iz Kosove kod Maglaja. Završeno je zasluženom pobjedom Čelika, nakon preokreta u 2.poluvremenu sa dva gola Anesa Mašića.

REZULTAT: ČELIK – SIMM BAU  2:1 (0:1)

Strijelci: 0:1 Predrag Vladić u 12’, 1:1 Anes Mašić u 48’ iz jedanaesterca, 2:1 Anes Mašić u 52’;

Sastavi ekipa

NK Čelik:

Adi Durmo, Faris Bajramović, Kanan Horić (cap), Harun Vardo, Mahir Mehić, Ali Međuseljac, Anes Mašić, Lovro Musa, Muamer Hamzić, Eldar Sivac, Nedim Smajlović. (Glavni trener Dario Damjanović, pomoćni trener Izudin Kamberović, predstavnik kluba Emir Talam);

Rezerve: Adis Bešić (golman), Ajdin Brkić (golman), Davud Arnautović, Edin Durmiš, Aladin Isaković, Emir Karalić, Emrah Palačkić, Afan Ibraković, Talha Tabaković;

BFK Simm Bau:

Samed Hodžić, Igor Blagojević, Adnan Pandžić, Anes Vazda, Nurulah Harbaš, Ševkija Resić (cap), Hamza Martinović, Nemanja Stjepanović, Adnan Ahmetbegović, Amer Pilav, Predrag Vladić. (Glavni trener Nebojša Đekanović);

Čelik je u ovaj derbi meč ušao nakon dva uzastopna poraza, te su imali pritisak današnjeg pozitivnog rezultata, kako bi sami finiš prvenstva odigrali rasterećenije, odnosno da se ne bi doveli u situaciju borbe za opstanak.Gosti iz Kosove ušli sa četvrte pozicije i četiri meča bez poraza, te su svoj niz imali za cilj nastaviti i na Bilinom polju.

Gosti su poveli sa 0:1 nakon kontre koju sjajno završava Predrag Vladić za vodstvo gostiju u Zenici.

U 15. minuti Eldar Sivac prijeti, ali lopta odlazi pored gola. U 17. minuti dvije šanse u jednom napadu za goste preko Vladića, ali Durmo spašava Čelik s dvije sjajne intervencije. Na poluvrijeme se otišlo pri vodstvu gostiju od 0:1.

Na početku drugog dijela trener Čelika Dario Damjanović izvršio je trostruku izmjenu, te je u igru od prve minute nastavka poslao Davuda Arnautovića, Talhu Tabakovića i Aladina Isakovića, koji je zajedno s Mašićem zauzeo mjesto u vrhu napada, što se pokazalo kao pravi potez. U svlačionici su ostali: Lovro Musa, Muamer Hamzić i Nedim Smajlović. Već u 48. minuti domaći dolaze do izjednačenja, Međuseljac je srušen u šesnaestercu, a siguran sa bijele tačke bio je Anes Mašić za poravnanje rezultata na 1:1. Nastavili su se napadi domaćeg tima, a šansu za potpuni preokret propuštaju prvo Mašić, pa Tabaković i Vardo u 50. minuti.  U 52. minuti, Sivac je ubacio, Isaković sjajno spušta za Mašića, koji pogađa za preokret i vodstvo Čelika od 2:1. Imao je Mašić šansu za hat-trick u 65. minuti, ali je umjesto da šutira, pokušao nesebično asistirati za Isakovića, međutim gostujuća odbrana je izbacila loptu u korner. Do kraja utakmice gosti su pokušavali da postignu gol za izjednačenje, ali domaća odbrana je zatvorila sve prilaze golu. U samom finišu još jedna velika šansa za Čelik, ali nije iskorištena i ostalo je 2:1 za Zeničane.

Nakon današnje utakmice Čelik ima 35 bodova i sedmo mjesto, dok je ekipa Simm Bau ostala na 37 bodova i petoj poziciji. U narednom 26.kolu Čelik će u goste ekipi Slobode iz Tuzle, dok će Simm Bau dočekati tim Tomislava iz istoimenog grada.