Home » Obilježena 835. godišnjica od objave Povelje Kulina bana
Zenica

Obilježena 835. godišnjica od objave Povelje Kulina bana

Udruženje Forum građana Zenice je danas u parku Kulin ban organizovalo obilježavanje 835. godišnjice objave Povelje bana bosanskog Kulina bana Dubrovčanima o slobodnoj trgovini na teritoriji naše domovine.

Povelja je objavljena 29. augusta 1189. godine, a o njenom historijskom značenju govorio je profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici dr. Dževad Drino.

– Ovaj dokument, ova povelja, nije rodni list Bosne i Hercegovine – kako se često euforično kaže. BiH, prve vijesti o njoj, stare su već 11 stoljeća.

Dakle, puno je starija, ali Povelja predstavlja nešto što je urađeno, recimo, 50 godina prije nego slične povelje u Njemačkoj i otprilike, negdje u isto vrijeme kada i najrazvijenije tadašnje evropske države, Italija i Španija – naglasio je Drino.

Povelja je, naglasio je, dokument na ponos i diku, jer je na današnji dan prije 835 godina “veliki gospodin, bosanski Ban Kulin potpisao prvi poznati međunarodni ugovor o slobodi trgovine s Dubrovnikom”.

To se, dodao je, uvijek mora ponavljati, jer ova povelja ima veliki značaj za BiH, južne Slavene te uopće za sve Slavene, koji su etnos koji je najviše prisutan u današnjoj Evropi.

– To je najstariji državno-pravni dokument u povijesti Bosne i Herecegovine. Također je najstariji državni dokument kod svih južnih Slavena, pisan domaćim, dakle, pismom ćirilicom. Gledano sa aspekta ukupne Slavistike, to je jedan od najstarijih dokumenata vezanih i za slavensku pismenost – kazao je Drino.

Član Udruženja Foruma građana Zenice Faruk Kadrić istakao je kako kulturu sjećanja na Povelju Kulina bana, kao i na kulturu sjećanja na prošlost BiH, odnosno srednjovjekovne Bosne, na ovakav način gaje u kontinuitetu od 2003. godine.

– Pored ovog manifestacionog dijela, za proteklo smo vrijeme ovdje obogatili Park Kulina bana sa historijskim eksponatima – od ploče Kulina bana, replika Povelje, Bilinopoljske izjave, Ploče Velikog sudije Gradješe, koja je pronađena 1964. godine u zeničkom naselju Podbriježje te je nacionalni spomenik, koji se čuva u Muzeju Grada Zenice – kazao je Kadrić.

Namjera je, dodao je, već ove godine izraditi idejno rješenje Parka Kulina bana kao muzeja na otvorenom te na tu temu pripremaju i organizaciju okruglog stola.

Park će biti dio turističke ponude Grada Zenica, čiji je gradonačelnik također prisustvovao manifestaciji, kao i ministri iz Vlade Zeničko-dobojskog kantona.

Manifestaciji su prisustvovali i predstavnici drugih Udruženja, kao i Vlade ZDK i Grada Zenice. Ispred Grada Zenice je govorio Vernes Menzilović kao predsjednik komisije za obilježavanje važnih datuma u Gradu Zenica koji je istakao važnost Foruma građana Zenica za naš grad, kao i da ovakve manifestacije moraju biti dio kulture sjećanja.

Ispred Vlade ZDK prisutnima se obratila ministrica finansija ZDK Dženana Čišija koja je čestitala na obilježavanju Povelje Kulina bana, kao i građanima Visokog dan grada.

U kulturno-umjetničkom dijelu manifestacije, nastupio je zenički hor Art Sonore, a postavljena je i Izložba grbova BiH kroz historiju, dok je program vodila zenička glumica Sabina Kulenović.