Home » Deset godina sistemske brige o osobama s poteškoćama u ZDK-u
Zenica

Deset godina sistemske brige o osobama s poteškoćama u ZDK-u

Prije 10 godina Vlada ZDK-a je preuzela brigu o finansiranju pet dnevnih centara i time pokazala visoku odgovornost za brigu o osobama s poteškoćama u razvoju i njihovim porodicama.

Kada je prije 13 godina na mjestu današnjeg Dnevnog centra u Visokom koji okuplja djecu i odrasle s poteškoćama postavljen kamen temeljac za gradnju modernog centra po uzoru na njemački sistem, roditelji djece s poteškoćama, iako sretni zbog gradnje, ipak su imali sumnju i strah. Trebalo je, kažu, dijete koje ne govori, ima ozbiljne poteškoće i koje je naviknuto isključivo na porodičnu atmosferu – ostaviti nekome da brine o njemu.

“Nakon ovih 10 godina, svi ti strahovi su iza nas. Nama je Centar zamjenska porodica, roditeljima sigurnost. Ovo prvi centar u Visokom, ali i u okruženju – i iz drugih gradova djeca dolaze ovdje. Nama je želja da u budućnosti se više priča o tome, da se za nas čuje, da budemo primjer drugim gradovima”, kaže Lejla Smajević, jedan od roditelja.

U početku je to bilo udruženje, podržano sredstvima Vlade Njemačke posredstvom njihove amabasade. Prije 10 godina Vlada ZDK-a je preuzela sistemsku brigu o osobama s poteškoćama. Povodom 10. godišnjice obilježavanja formiranja javne ustanove pojedincima koji su dali svoj doprinos da osobe s poteškoćama imaju sigurno mjesto u društvu gdje mogu učiti, dobiti potrebnu terapeutsku uslugu i razvijati svoje kompetencije, podijeljena su priznanja “Najbolji prijatelj zauvijek”.

“U procesu tranzicije kantonalna ustanova je postepeno preuzela brigu o svim našim centrima i to je bio jedinstven primjer prelaska iz nevladinog u javni sektor koji je preuzeo odgovornost. Danas vidimo da to funkcioniše i da se finansira iz budžeta. Mi smo sad tu da vidimo možemo li zajedničkim snagama opet nešto napraviti ili da vidimo može li se ovaj koncept primijeniti i u drugim gradovima u regionu”, kazao je Andreas Schönemann, voditelj projekta u Fondaciji Terra Tech.

Ernad Metaj, direktor JU Centar za djecu i odrasle osobe s posebnim potrebama ZDK-a, ističe kako je ZDK primjer dobre prakse: “Ovo je primjer jednog dobrog modela funkcionisanja ovakve ustanove kako bi korisnici i njihovi roditelji imali jednu vrstu stabilnsoti i sigurnosti. Naravno da mi imamo prostora da budemo i bolji i da ima potrebe da rastemo, ali kažem da je model kao model dobar i na nama svima je da zajedno pokušavamo obezbijediti uslove da to bude još bolja priča”.

Oko 400 korisnika u 4 dnevna centra – u Visokom, Žepču, Maglaju i Tešnju, te Centru za ranu intervenciju u Zenici svakodnevno provodi vrijeme, a istovremeno stiču sigurnost, samostalnost i druže se, što im je također veoma potrebno. Za to vrijeme roditelji imaju priliku da odu na posao u želji da im osiguraju bolji i kvalitetniji život. Zato je bitna podrška zajednice, ali i svakog pojedinca u gradnji boljeg, humanijeg društva.