Home » U Zenici seminar o CBAM-u “Kakva budućnost čeka industriju zbog uvođenja takse za zagađenje?”
Zenica

U Zenici seminar o CBAM-u “Kakva budućnost čeka industriju zbog uvođenja takse za zagađenje?”

U organizaciji Udruženja poslodavaca Zenica, danas je u tom gradu počeo dvodnevni seminar “Mehanizam prekograničnog poravnanja emisija ugljika (CBAM) – uticaj na poslovanje kompanija u Bosni i Hercegovini i način izrade izvještaja o emisijama“, koji se organizira u okviru projekta “Lokalni ekonomski razvoj u BiH“.

Predsjednica tog udruženja Senaida Turkić podsjetila je da je Uredba koja je donesena u maju 2023. godine značajna za sve privrednike koji se bave izvozom u zemlje Evopske unije.

– Ona će značiti dodatna opterećenja za privredu u smislu plaćanja takse, odnosno kupovine certifikata za emisiju ugljika. Prelazni period traje od maja 2023. do 1. januara 2026. godine, kada stupa na snagu ova odluka i počinje njena primjena. U tom je periodu potrebno uraditi određene prilagodbe, svi naši privrednici koji izvoze, a to se posebno odnosi na one koji proizvode čelik, željezo, električnu energiju, aluminijum, vodik, vještačka đubriva…Oni će morati raditi određenu vrstu izvještaja u ovom periodu, kako bi se utvrdilo koja je to emisija ugljika koju oni u svojim proizvodnim procesima emituju i koliko je sadržana u proizvodima koje izvode u EU – kazala je Turkić.

Seminar, podvukla je, ima za cilj da upozna privrednike na koji način i kako raditi te izvještaje, a istovremeno će im biti ukazano i kolike će od januara 2026. godine biti takse koje će morati plaćati u zavisnosti da li koriste fosilna ili goriva iz obnovljivih izvora energije za proces proizvodnje svojih izvoznih proizvoda.

– Ono što je šteta, što smo mi propustili i za što mislim da nećemo imati vremena do januara 2026. godine, to je da nismo donijeli zakonsku regulativu koja bi omogućavala našim privrednicima da tu taksu plaćaju u BiH pa da BiH ima jedan fond u koji se slijevaju ta sredstva i koja se koriste kasnije u procesu dekarbonizacije. Na ovaj način naši privrednici praktično plaćaju dekarbonizaciju zemalja uvoznica, odnosno BiH – upozorila je Turkić, koja je podvukla kako je to složen proces, u koji bi trebali biti uključeni stručnjaci iz te oblasti.

Voditelj projekta Lokalnog ekonomskog razvoja u BiH Željko Karanović podsjetio je kako se radi o projektu koji finansira Vlada Švicarske te se implementira posredstvom Caritasa Švicarske. U ovom projektu sudjeluje 11 općina i gradova iz Zeničko-dobojskog kantona i Republike Srpske.

-Zelena tranzicija predstavlja jedan od najvećih izazova za našu zemlju. Pogotovo za kompanije koje sarađuju sa evropskim tržištem. CBAM mehanizam je, zapravo, prekogranično poravnanje emisija ugljika. On će za svoj cilj će imati da sve kompanije koje u procesu proizvodnje proizvode veliku količinu ugljika, kupuju certifikate, kojima će pokrivati dodatne emisije ugljika – kazao je Karanović.

Napominje da će ova prilagodba za bh. privredu biti prilika i da unaprijedi proizvodni proces te poboljša njihovu konkurentnost.

Tokom ove godine, dodao je, bh. privrednici moraju naći način da smanje emisije ugljika te troškove, koje će im omogućiti da i dalje budu konkurentni.

Nedim Fejzić, iz kompanije Green Power Solutions istakao je važnost ovakvih edukacija i da on i kompanija učestvuju u “pomaganju” velikim izvoznicima koji koriste “prljave” izvore energije i tehnologije da prebrode ovu potencijalnu krizu.