Kada se govori o nedostacima u zdravstvenom sistemu, gotovo uvijek se kao krivac spominje politika. Da je zdravstvo predmet političkih nadmudrivanja, dokaz je i Kantonalna bolnica Zenica.
Dotrajala bolnica mora se ponovo izgraditi. Vlada Zeničko-dobojskog kantona ističe: ima sve spremno, ipak, problem je gdje će se graditi. Grad Zenica traži 10 miliona za objekat i zemljište sadašnje bolnice, dok Tešanj nudi zemljište besplatno. A pacijenti su i dalje prisiljeni koristiti dotrajale zgrade bolnice.
Dijana je onkološka pacijentica u Kantonalnoj bolnici Zenica. Gužve, nedostatak kadra, opreme i dotrajalost svega – njena su svakodnevnica. Na jednoj strani liječničko osoblje koje se trudi, a na drugoj frustrirajuće loši uvjeti, ističe.
“Dakle imate nedovoljne kapacitete, bolesne ljude koji ne mogu stajati,a nemaju gdje sjesti. Sate i sate čekanja na terapiju na pregled, nemogućnost obavljanja pregleda. Ili se pokvari aparat ili dolazi drugi pacijenti iz drugih kantona jer je i to normalno”, priča nam onkološka pacijentica Dijana Božić-Srdanović.
Još jedna briga osim bolesti im je i gdje će na preglede. Godinama se čeka na adekvatniju sanaciju ove kantonalne bolnice izgrađen davne 1965. Čini se – još će sačekati. I to zbog politike. Naime, Vlada Zeničko-dobojskog kantona najavljuje izgradnju nove bolnice. No, gdje? Trenutna bolnica je na zemljištu koje je u vlasništvu grada Zenice. Iako su pregovori u toku – sve se pretvorilo, čini se, u trgovinu. S jedne strane Tešanj besplatno nudi zemljište, dok je gradonačelnik Zenice putem društvenih mreža, izgleda, dao posljednju ponudu.
“Da otkupe imovinu za 10 miliona KM, (iako sama renta za 35.000 kvadratnih metara poslovnog prostora iznosi 7 miliona KM, dok ukupna vrijednost imovine prelazi 150 miliona). Ukoliko ovaj prijedlog ne bude prihvaćen u roku od sedam dana, cijena će biti povećana za 50%, a dalje pregovore neću voditi”, kategoričan je gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović.
Premijer Zeničko-dobojskog kantona napominje da je privatna klinika dobila saglasnost da gradi u krugu bolnice, dok je pitanje kantonalne bolnice višemjesečna trakavica.
“Ne bježimo da razgovaramo o potrebi plaćanja, sad se radi o iznosu koji su malo veći, to je iznos od 10 miliona koji se traži od gradonačelnika, vidjet ćemo kako će to završiti, nastavit ćemo razgovore, ne želimo zatvoriti nijednu opciju ali ono što je sigurno, znači, da ćemo mi sigurno raditi tu bolnicu. Iscprit ćemo sve mehanizme da ona ostane u Zenici”, rekao je premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić.
Osim nove zgrade, u krugu Zeničke bolnice planirana je i izgradnja novog odjela onkologije, i to zbog potreba pacijenata kojih je iz dana u dan sve više. Čak su bila osigurana i sredstva EBRD-a no sada je, čini se, i taj projekt upitan.
“Nakon nepune dvije decenije žestoke borbe za onkološke pacijente konačno i napokon svanuo je dan kada bi oni koji donose velike odluke trebali da daju saglasnost za novu zgradu onkologije koja bi zasigurno obezbijedila humaniji način pružanja usluga onkološkim pacijentima”, ističe načelnica Odjela onkologije i radioterapije KBZ Alma Mekić-Abazović.
“Politika mora biti u funkciji pacijenata, u funkciji građana, oni su zbog nas, a nismo mi zbog njih ovdje. Moraju raditi u interesu pacijenata i da pacijentima pružaju bolju uslugu, da preventivno djeluju, da što manje pacijenata bude”, mišljenja je predsjednik Udruge onkoloških pacijenata “SNOP” Zenica Boris Crljenica.
Kako će ovo pitanje biti riješeno, možda još važnije – kada će politika čuti poruke pacijenata, teško je reći. Do sada viđeno pokazuje samo jedno: zdrav bolesnog ne razumije.
Autor: Elma Šut-Karalić/BHRT