Home » Univerzitet u Zenici u krizi: Sporne plate, autonomija i sukobi sa Vladom ZDK
Zenica

Univerzitet u Zenici u krizi: Sporne plate, autonomija i sukobi sa Vladom ZDK

Institucionalni sukobi na Univerzitetu u Zenici ne jenjavaju. S jedne strane su Senat i rektor, a s druge Vlada Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) i Upravni odbor Univerziteta. U pozadini svega — narušena akademska autonomija, borba za tumačenje zakona i, za mnoge najvažnije, kašnjenje plata za oko 300 zaposlenika.

Kako ističu sa Univerziteta, problemi su višeslojni. Zaposlenici mjesecima nisu dobijali plate, a ostali su i bez zdravstvenog osiguranja, što je dodatno zakomplikovalo svakodnevni rad i život mnogima, posebno onima koji su na terapijama.

„Nije samo problem isplate plata, veći problem je bio zdravstveno osiguranje — svi smo u jednom trenutku ostali bez njega. Imamo radnika koji su na terapijama“, rekao je prof. Samir Lemeš sa Politehničkog fakulteta, dodajući da je situacija privremeno riješena sudskom odlukom, ali da se ne smije zaboraviti ni odgovornost prema studentima.

Sukob je eskalirao kada je Senat odlučio produžiti mandat rektoru Jusufu Durakoviću. Ministar obrazovanja ZDK Mirza Mušija tvrdi da je Univerzitet u tom postupku prekršio zakon, te da je Općinski sud već odbacio mjere koje su išle u korist rektora.

„Sud je osigurao isplatu plata i mi pozdravljamo tu odluku. Ali ono što Univerzitet neće da kaže jeste da je sud odbacio sve mjere u vezi sa rektorom“, izjavio je Mušija i optužio upravu Univerziteta da ne poštuje zakon, što, prema njegovim riječima, trpe svi – od uposlenih do studenata.

S druge strane, rektor Duraković poručuje da je legalno izabran u drugi mandat i da se nada uključivanju Ustavnog suda u rješavanje problema.

„Očekujemo da se uključi i Ustavni sud i da osnivač, odnosno Vlada ZDK, konačno shvati da se ne može narušavati akademska samouprava i institucionalna autonomija Univerziteta“, kazao je Duraković.

Dok se institucije prepucavaju, rad Univerziteta je ozbiljno narušen. Odluke Senata, rektorata i Upravnog odbora predmet su više sudskih procesa. I sve se to dešava u trenutku kada se broj studenata na javnim univerzitetima u Bosni i Hercegovini smanjuje iz godine u godinu.

Zbog toga mnogi ističu da je krajnje vrijeme za dijalog i odgovornu debatu – ne samo oko imenovanja i zakona, već prvenstveno oko pitanja koja direktno utiču na život i rad studenata i zaposlenih na Univerzitetu u Zenici.

Prilog: Lamija Kobilica/BHRT