U organizaciji Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici, Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini i Evropskog udruženja studenata prava Zenica (ELSA), danas i sutra održava se dvodnevna Studentska naučna konferencija kojom se obilježava završetak Škole ljudskih prava.
Studenti fakulteta, Vildana Huseinspahić i Bakir Brkić, tokom konferencije predstavili su rezultate istraživanja koje su sproveli među studentima ovog fakulteta.
Voditeljica Škole, Vildana Huseinspahić, pojasnila je da je škola osnovana na temelju konkretnih potreba studenata:
“Škola ljudskih prava proiznikla je iz istraživanja koje smo kolega Bakir i ja proveli na UNZE-u o potrebama i studenatskom standardu. Vidjeli smo da postoji interesovanje za ljudska prava, za istraživanje ljudskih prava, za dodatne seminare i edukacije te se, na taj način, zapravo rodila ideja da mi osnujemo jednu školu ljudskih prava” – kazala je voditeljica škole Vildana Huseinspahić.
Kako je istaknuto tokom konferencije, Škola ljudskih prava obuhvatila je niz interaktivnih predavanja na kojima su obrađivani različiti ključni aspekti ljudskih prava, koja se često uzimaju zdravo za gotovo ili se krše.
Među predavačima su bili profesori Pravnog fakulteta UNZE-a, uključujući dekana Enisa Omerovića, profesorice Ivanu Grubešić, Dženanu Radončić i prorektoricu Mašu Alijević, kao i predstavnici Misije OSCE-a u BiH, Šejla Maslo-Čerkić i Igor Ličina.
Student Bakir Brkić naveo je da su rezultati istraživanja jasno ukazali na potrebe i interese studenata:
“Istraživanje koje smo proveli dalo je neke konkretne smjernice kako da se postavimo u narednom periodu. Samim time smo izrodili i ovu školu, koja je nastala iz same potrebe studenata, a koju su oni iskazali kroz teme koje bi najviše voljeli da istražuju i da uče” – kazao je Brkić.
Drugog dana konferencije, planirane su dvije panel diskusije. U prvoj, s početkom u 10 sati, tema će biti „Sloboda vjeroispovijesti kao temeljna ljudska sloboda – izazovi i perspektive“, a panelisti će biti Emina Krnjić-Hadžić i Glorija Alić iz Misije OSCE-a u BiH te Kenan Hodžić iz Odbora za međureligijsku saradnju BiH (Zenica).
Druga panel diskusija bit će na temu „Sloboda medija u Bosni i Hercegovini – izazovi i perspektive“, a na njoj će učestvovati Šejla Maslo-Čerkić iz Misije OSCE-a u BiH i Velida Kulenović iz Udruženja „BH Novinari“.
Konferencija će biti završena ceremonijom dodjele certifikata te obraćanjima prof. dr. Aide Mulalić s Pravnog fakulteta u Zenici i Esther Garcia Fransioli, šefice Odsjeka za ljudska prava pri Misiji OSCE-a u BiH.